Állandó kiállítás

Állandó kiállításunk az út- és hídépítés történetét mutatja be az ókortól napjainkig.

Időrendi sorrendben haladva a látogatók megismerkedhetnek az ókori római utak szerkezetével, így kézzelfoghatóvá válik az antikvitás korának útépítése, a hozzá kapcsolódó használati eszközök, műszerek. A középkori és kora újkori úthálózat változásait a sószállítás, a kereskedelmi és a zarándokutak rendszerén keresztül, padlógrafikák és korabeli térképnyomatok segítségével mutatjuk be.

A hazai infrastruktúra reformkori fejlődésének bemutatásához Széchenyi István 1848-ban „Javaslat a magyar közlekedési ügy rendezésérül” című munkáját hívtuk segítségül, a látogató elé tárva a korszak legjelentősebb rendelkezéseit, fejlesztéseit külön kiemelve a Lánchidat, az ország első állandó Duna-hídját. A folytatás során a látogatók megismerkedhetnek a 19. század második felének útépítési és útfenntartási rendszerével, valamint az útkaparókkal, akik „felszerszámozott” kerékpárjaikkal a 20. század közepéig a közutak első számú karbantartói voltak.

A modern útépítés történetét bemutató szakaszon megismerhetjük az aszfalt és a betonútépítés technikáit, az útszámozás alapjait, a meghatározó folyamatokat az 1960-as évek portalanítási programjától a mai útüzemeltetési feladatokig. Az országos gyorsforgalmi úthálózat kialakulása és fejlődése szintén hangsúlyos szerepet kap.

KISKŐRÖSI ÚTTÖRTÉNETI MÚZEUM

6000 Kiskőrös, Dózsa György út 38.

+36 78 511 935

uttortenetimuzeum@kozut.hu

ÍRJ NEKÜNK!